Dostałam kilka dni temu piękny prezent od Gutek Film – zaproszenie na pokaz prasowy nowego filmu Jarmuscha, który pojawi się na naszych ekranach dopiero 30 grudnia. Peterson.

Po pokazie mam jeszcze więcej wdzięczności za zaproszenie i mozliwość obejrzenia tego obrazu.
Poruszył  mnie bardzo, bo dotykał kwestii fundamentalnych – wolności wewnętrznej i wynikającej z niej otwartości oraz odwagi kochania  i bycia kochanym, akceptowania odmienności i różnorodności.
Pozaczasowość życia chwilą obecną umacnia mnie w przekonaniu o wartości praktyki Mindfulness.
Wprawdzie główny bohater Paterson z miasta Paterson nie siada do medytacji, nie pielęgnuje kontaktu ze sobą w jakiś szczególny sposób, ale każda chwila jego pozornie monotonnego życia jest przeżyta świadomie, w pełnej obecności w tym, co się dzieje. A to właśnie cud uważności.
I jeszcze ta uniwersalność poezji, która łączy ludzi instyktownie poszukujących  i wyczuwających bratnie poetyckie dusze.
Paterson odważa się zaczepić i nawiązać rozmowę z nieznajomą dziewczynką, co może zdumiewać
w realiach społeczeństwa uczulonego na molestowanie. To nie jest w jego przypadku akt odwagi – jemu do głowy nie przychodzi, że ktoś mógłby spojrzeć przez ten pryzmat na spotkanie dwojga poetów.
Nie sposób niezachwycić się tempem i tonem narracji a także pięknem wymykającym się wszelkim modom…
Tytułowe miasto Paterson chyli się ku upadkowi, codzienna trasa wędrowki do pracy Patersona, kierowcy autobusu miejskiego wiedzie przez szare, brudne, zniszczone zakamary nieczynnych zakładów przemysłowych.
Ciemno, mokro, prawie śmierdzi z ekranu moczem i strachem.
Albo ten ich dom – ciasny, zagracony, pełen efektów spontanicznych działań artystycznych pani domu… i ten szaro – bury pusty i kompletnie bez wdzięku ogródek…
Aktorstwo Adama Drivera w roli tytułowej mistrzowsko spokojne, szlachetne w środkach wyrazu.
Nawet na oficjalnym trailerze (https://www.youtube.com/watch?v=m8pGJBgiiDU) daje sie poczuć wielkość tego filmu.