W tym roku czas przesilenia zimowe odczuwam wyraźniej niż zwykle. Mam wrażenie, że tegoroczne najdłuższe noce zapraszają mnie do zimowego snu. Jakaś część mojej istoty  chciałaby się zwinąć w ciepły kłębek i przespać Jul – czas gdy panuje noc i trzeba z siebie wykrzesać wiarę, że to się zmieni. Samo… bo ja nic w tej sprawie nie moge zrobić, tylko czekać. Przetrwać pielęgnując nadzieję, że sprawy się potoczą zgodnie z moimi potrzebami.

Może to efekt zanurzenia się w rzeczywistość północnej Europy… ostatnio odkryłam dla siebie Elżbietę Cherezińską, w której książkach splatają się moje dwie historyczne fascynacje. Proces powstawania Europy we wczesnym średniowieczu, w tym przejmowanie przez chrześcijaństwo pogańskich obyczajów i Norwegia w swojej naturalnej, dzikiej tajemniczości.

Może więc nic dziwnego, że poczułam ducha Jul – o co chodziło z tym kilkudniowych ucztowaniem w nastroju pijacko – patetycznym. Wyobrażam sobie  jak w tamtych, dawnych czasach waleczni ludzie północy potwornie się bali swojej bezsilności wobec sił natury, jak przerażała ich myśl, że w końcu pomrą z napięcia i zaburzeń snu po półrocznej nocy, jeśli bogowie się odwrócą i ciemność nie zostanie zrównoważona jasnością. Taki dylemat wiary. Z jednej strony – tradycja i ufność w przychylność bogów a z drugiej strony lęk, że to wszystko, na czym opiera się mój światopogląd to może saga jakaś, która powstała i rozwija się w ustach skaldów, dając im poczucie mocy i wpływu…Kto wie, może wikingowie pili, wspominali swoje bohaterskie czyny i bawili się aby ten dylemat zagłuszyć.

I z drugiej strony jak tu się dziwić, że istota święta Bożego Narodzenia jest pod wieloma względami zasłaniana sprzątaniem, zaopatrywaniem, ucztowaniem, dekorowaniem. To może być echo Jula. Biesiadno – tradycyjny pomysł na ukrywanie strachu przed konfrontacją ze swoją własną wiarą. Bo to tak trudne, że aż prawie całkiem niemożliwe –  zatrzymać się nad  własnym pojmowaniem Święta Narodzenia mając ręce zajęte lepieniem pierogów, głowę listą zakupów a serce kolędami.

Więc Ci, którzy nie dadzą rady, mogą się czuć zwolnieni z tej niewygody i odczuwać radość świętowania w zgodzie z tradycją.

Obyśmy wszyscy świętowali w zgodzie ze swoimi potrzebami.